Rozvoj kultúrnych aktivít bol poväčšine dielom učiteľov, či učiteliek. Najväčšiu a najbohatšiu kultúrnu činnosť v minulosti Starej Lehoty vyvíjali ochotníci. Je až prekvapujúce, koľko hier dokázali nacvičiť a zahrať svojim rodákom, či obyvateľom v okolitých obciach. Pritom nacvičovanie sa dialo vo voľnom čase a všetky vystúpenia boli bezplatné. Už niekoľo rokov po skončení 1. svetovej vojny sa v Starej Lehote začalo ochotnícky nacvičovať divadlo.

Posledný ochotnícky súbor na Starej Lehote
Posledný ochotnícky súbor na Starej Lehote

KuItúra sa v dobe pred zavedením elektriny šírila aj formou pojazdných kín. V roku 1948 premietali na Starej Lehote Film Jánošík, za enormného záujmu obecenstva. Na predstavení sa zúčastnilo 190 obyvateľov. V tej dobe príchod pojazdného kina do obce bez elektriny bol veľkou udalosťou. Po zavedení elektriny boli z prostriedov MNV zakúpené premietacie prístroje a v šesťdesiatych rokoch sa konali občasné filmové predstavenia.

Ku kultúrnemu i vzdelanostnému pozdvihnutiu obyvateľov Starej Lehoty prispeli aj verejné knižnice. Pri ľudovej škole vznikla už začiatkom 20. storočia malá knižnica, pre potreby občanov. Postupne sa jej fond rozrastal. Po druhej svetovej vojne sa vybudovala v obci ľudová knižnica, ktorá slúži v zmenenej podobe prakticky až do súčasnosti.

Starolehotská dychovka z r.1929
Starolehotská dychovka z r.1929

 

 Zdroj: Ivan Mrva: Stará Lehota, Nová Lehota; 1998. ISBN: 80-967977-7-8

 


DMC Firewall is a Joomla Security extension!